Mairangi Bay Surf Lifesavng Club held its annual Senior Club Prizegiving on the 2nd of June 2023, where they celebrated another season between the flags.

This past season was full of challenges and unforeseen weather events, which our team took on board and implemented in their daily lifesaving patrols in a mature and professional manner. The club is grateful for all the volunteers who contributed their time in helping keep people safe for another season.

A huge thank you to Takapuna Cricket Club for the use of its facilities to host the event. Mairangi Bay Surf Lifesaving Club certainly had a fair amount to celebrate and be proud of, with its members achieving some awesome results and stats from the 2022/2023 season. Mairangi Bay Surf Life Saving Club patrolled a total of 5,665.5 hours and supplied 21 first aid treatment, five Callouts, two searches and took 558 preventative actions involving 2139 Members of the Public and was involved in 82 Rescues. On top of that, Mairangi Bay SLSC also managed to qualify 53 new lifeguards.

2023/2024 season registrations will open in August 2023. For more information, please contact admin@mairangibayslsc. org.nz https://mairangibayslsc.org.nz

 

 

AWARD WINNERS LISTED BELOW:

AWARD 

DESCRIPTION 

WINNER 

CLUB CHAMPS 

Anderson Trophy 

First Lady - on Handicap 

Johanna Morrison 

1st Lady Wharf Swim 

Fastest Womens Wharf Swim 

Johanna Morrison 

Ward Cup 

Wharf Swim – Handicap 

Travis Mitchell 

Marshall Trophy 

Fastest Male Wharf Swim 

Paul van Achterbergh 

Redfern Cup 

Senior Surf Race 

Connor Beamish 

Page Cup 

Junior Surf Race 

Larn Hamblyn-Ough 

Junior Male Sprint 

Beach Sprinter (Junior Male) 

Matt Reshef 

Junior Female Sprint 

Beach Sprinter (Junior Female)    

Nicolette Challenor 

20th Jubilee Trophy 

Beach Sprinter (Male) 

Wayne Holroyd 

Womens Sprint 

Beach Sprinter (Female) 

Nicolette Challenor 

Senior Board Club Champs (F) 

Board Champ 

Emily Glackin 

Senior Board Club Champs (M) 

Board Champ 

Paul van Achterbergh 

Senior Ski Club Champs (F) 

Ski Champ 

Zoe Crawford 

Senior Ski Club Champs (M) 

Ski Champ 

Mike Lee 

LIFEGUARDING AWARDS 

Patrol of the Year 

Best Patrol of Year 

Foxtrot 

Turner Trophy 

Best Patrol Member 

Daigan Coldicott & Fred Teaukura 

Event Lifeguard of the Year (ELOY) 

Best Event Guard 

Cenedra Waddel 

U16 Lifeguard of the year 

Best U16 Lifeguard 

Brydon Storey 

U19 Lifeguard of the Year 

Best U19 Lifeguard 

Joshua Bilyard 

Senior Lifeguard of the Year 

Best Lifeguard 

Belle Kingi 

SURF SPORTS 

Denis Cooksley Trophy 

Surf Official of the Year 

Phil Fraser 

Blowfish Award 

Best Masters Member 

Bruce Hamilton 

Best Individual Boatie 

Boaties Award 

Terry Burbidge 

Pauline Wales Cup 

Coach of the Year 

Josh Green 

Knife & Board 

Top Supporter 

Steve Vaughan 

Male Outstanding Pool Athlete 

Male Outstanding Pool Athlete 

Steve Kent 

Ruddell Cup 

Most Improved Junior 

Greer Morley 

Club Captains Cup 

Most Improved Member 

Connor Beamish 

The Anvil 

Best Ironman Performance of the Year (Male or Female) 

Danielle McKenzie 

Dalton Trophy 

Best Ski Performance of the Year 

Danielle McKenzie 

TBN 

Best All-Round Competitor U15 

Brooke Pocock 

Pocock Trophy 

Best All-Round Competitor U17 

Michaela Pocock 

Senior's Mug 

Best All-Round Competitor U19 / Top Junior Competitor 

Zoe Crawford 

President’s Shield 

Best All-Round Competitor Open 

Danielle McKenzie 

Campbell Trophy 

Best Male Performance at Nationals 

Open Male Taplin Team 

Females Nationals Trophy 

Best Female Performance at Nationals 

Open Female Taplin Team 

Frank Matthew Memorial Trophy 

Excellence in Surf Sports 

Danielle McKenzie 

 

PINNACLE AWARDS 

 

Founders Cup 

Best All-Round Male 

George Brown 

Hall Cup 

Best All-Round Female 

Belle Kingi 

King Shield 

Best All-Round Member 

Tony Sands 

 

ROOKIE AWARDS 

 

Rookie Lifeguard of the Year 

Rookie Lifeguard of the Year 

Hudson Cooper-Ross 

Best U14 Sportsperson of the Year 

Best U14 Sportsperson of the Year 

Abigail Moxon 

Peer Cup  

Peer Cup 

Ethan Storey & Benedict Thomas 

 

Jill Bradley Cup 

Perseverance Cup 

Nicola Hays 

Jill Bradley Cup 

Perseverance Cup 

Gabriel France